Kitap Önerileri

Görünmeyen Beyin

Tayfun Uzbay

Kitabın ismi görünen beynin yanında görünmeyen bir beyin daha mı var gibi bir soru çağrıştırıyor. Kitabın ortasından sonraki bölümlerde bu ismin niye verildiği ise açıklanıyor.

Beynin yapısının tamamının çözülmediği bilimsel bir gerçek. Beyin konusunda bilmediğimiz, çözemediğimiz çok şey var. Kitabın ismi ve altında yazan “Beyninizin karanlık tarafını ne kadar tanıyorsunuz?” yazısı bunu ifade ediyor.

Üstelik bu isim coğrafi olarak da düşünülebilir. Türkiye toplumu açısından beyin bilinmeyen, görünmeyen bir organ. Özellikleri, nasıl çalıştığı vs. gibi her insana lazım çoğu temel bilgiden bihaber bir topluluk mevcut. Oysa insanın en önemli organı olan, hayatının merkezini oluşturan beyin hakkında bu kadar bilgisiz kalmak ne kadar doğru?

Beyin alanında Türkiye piyasası içerisinde çok kitap yok. Yazılan çoğu kitap da düzmece, intihal ve sahtekarlıkla dolu. Alanında uzman olan ve yayınlar yapmış bir bilim insanının kaliteli kitap yazması, tam olarak aranması gereken kriterler. İşte bu kitap ve kitabın yazarı, kaliteli bir popüler bilim eserinin yazılması için gereken bütün kriterlere sahip.

Kitabı tercih etmek için bir çok neden varsa da en önemli neden bu. İşi bilen, bu alan üzerinde çalışan, uluslararası dergilerde yayını olan ve en önemlisi yazdığı makalelerin atıf alan bir bilim insanı olması.

Kitabın yazılış üslubu çoğu yerde popüler bilimden normal bilim seviyesine dönmüş. Bunun sebebi yazarın, alanına hakim olmasından dolayı gerçekleşen üslup kayması ya da okuyucu en detaylı şekilde bilgilendirme isteği diyebiliriz.

Eğer kendinizi tanımak, beyin adına temel bilgiler öğrenmek istiyorsanız, bu kitabı okuyabilirsiniz. Kitapta beyin alanına ilişkin çok çeşitli bilgiler var.

En önemlileri de kendi hayatımızı yorumlayabilecek, kendi davranış şekillerimizi anlamlandırabilecek bilgilerin olması. İnsanın beynini tanımasının en önemli amaçlarından biri daha bilinçli birey olmasıdır.

Bazen bir şeyler söylüyoruz, yapıyoruz. Acaba bunu gerçekten biz mi yaptık? Yoksa başka etkenler sayesinde mi beyin bizi böyle yapmaya yönlendirdi? Özgür iradeden bahsedebilir miyiz?

Kitap bu şekilde özgün ve ilgi çekici bir çok soruyu inceliyor. Bunun yanı sıra şu an dünya çapında tedavisi olmayan hastalıklar ile ilgili net bilgiler ve detaylar sunuluyor. Bazı hastalıkların tedavisinin bulunamamış olması, gerçekten “Görünmeyen Beyin” deyimini haklı çıkarıyor. Çünkü hala çözülemeyen, anlaşılamayan yapılar söz konusu.

Sayın Prof. Dr. Tayfun Uzbay’ın alanında patentlere de sahip olması, kitabı nasıl bir yetkin ağızdan okuduğunuzu da tescilliyor.

Kişisel Gelişim kategorisine yönlendirilen yoğun bir müşteri kitlesi var. Bu insanlar para kaynağı olarak görülüyor. Oysa ki birey, kişisel gelişim istiyorsa en önce vücudunu, vücudunun merkezi olan beyni tanımalı.

Bu konuda isteği olan arkadaşların, bu kitabı okumasını tavsiye ederim. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki, kitap yoğun bir şekilde çözümü henüz tam olarak keşfedilmemiş hastalıklara yoğun bir şekilde inceliyor.

Nöroloji’nin gelişmesi ile birlikte ortaya yeni kavramlar çıktı. Örneğin nörohukuk gibi yeni kavramlar, bilim açısından yeterli ilgi duyulmayan Türkiye’de tamamen ütopik kalmakta. Ancak bu kitap bu tür yeni kavramların da açıklamasını bilim literatürünün gölgesinde yapmış. Dünyada yeni olan önemli konuların, Türkçe bir eserde açıklanmış olması da önemli bir konu.

Kitabın en sonunda daha fazla bilgi için önerilen kitap listesi de, bu alana meraklı kişiler için çok önemli. Yazarın oraya koyduğu kitapların azınlıkta olsa bir kısmını okuduğum için, o listenin çok iyi bir liste olduğunu söyleyebilirim. Bu listede Türkçe eserler olduğu gibi yabancı eserler de mevcut. Ortak noktaları, eserlerin kaliteli olması.

İyi okumalar dilerim.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün