Havacılık

Ukrayna Havayolları Uçağını İran Füzesi Düşürmüş Olabilir Mi?

Geçtiğimiz haftadan beri Amerika ve İran arasında bir gerginlik bulunuyordu. Bu gerginliğin son noktası olarak füzeler konuşmaya başlamıştı. Tahmin edebileceğiniz gibi bu durum İran ve Irak hava sahasının güvenliğinden şüphe edilmesine yol açtı. Hatta bir çok hava yolu şirketi ve Amerikan Havacılık İdaresi (FAA) İran ve Irak hava sahalarında uçuş gerçekleştirmeyeceğini ilan etti.

Hava yolu şirketleri İran ve Irak hava sahalarını kullanmama kararını almadan önce Ukrayna Havayolları Tahran-Kiev uçuşunu gerçekleştirmek için 08/02/2020 tarihinde İmam Humeyni Havalimanı’ndan 1 saat rötarlı olarak kalkış gerçekleştirdi. Henüz uçuşun 7. dakikasında 8.000 feet irtifada iken uçağın radar bağlantısı kesildi ve irtifa kaybetmeye başladı. Uçak bazı iddialara göreyse yanarak düştü.

İran’lı yetkililer uçağın düşüşü ardından normalden hızlı şekilde uçağın teknik arıza nedeniyle düştüğünü açıkladı. Fakat bu açıklama pek çok kesimce (şahsımca da) yeterli bulunmadı çünkü hiçbir kanıt yoktu ve fazlasıyla hızlı bir açıklamaydı. Üstelik düşen uçağın Boeing 737-800 olması ve 2 gün önce hangarda bakımının eksiksiz olarak yapılmış olması da bu açıklamanın yetersiz olma sebepleri arasında.

Yine de dönüp o bölgedeki geçmiş kazalara bakınca 1988 yılında ABD savaş gemisi bir İran Havayolları uçağını F-14 olarak algıladığını söyleyerek SM-2 füzesi ile düşürmüş ve 290 sivili öldürmüştü. Fakat bu kaza ile karşılaştırınca İmam Humeyni Havaalanı konum olarak Basra Körfezi’ne değil Hazar Gölü’ne yakın durumda. Ve olası bir saldırı durumunda uçakların radara yakalanacağı ilk yerlerden birisi değil. Bu da demek oluyor ki ne kadar füze sistemleri açık bile olsa radarların pür dikkat izlendiği, hazır beklenen noktalardan birisi Tahran değildi.

Bir başka sebep ise o gün uçan sayısız sivil uçaktan hiçbirinin bir tehlikeli ile dahi karşılaşmamış olmaması. Bütün bunlar göz önünde bulundurulunca hâlen açıklama yapılmasını beklemek daha sağlıklı olurdu. Ama elimizdeki fotoğraflara ve eski uçak kazalarına bakılarak bir şeyler daha söylenebilir.

 

Ukrayna Havayolları uçağının parçası
Ukrayna Havayolları uçağının kanadı.

Elimizdeki fotoğraflara bakınca görüyoruz ki uçağın üzerinde düşmesine sebep olacak kadar sık deliklerin olduğu bölgeler var. Bu deliklerin nasıl açıldığı düşünülünce bir uçak savar ve ya farklı bir kurşun deliği olmadığı anlaşılıyor. O vakit akıllara füze atılmış olma ihtimali tekrar geliyor. Ve fotoğraflar incelenince Ukrayna’da düşürülen Malezya Havayolları uçağının fotoğraflarına benzediği fark ediliyor. İlk bakışta bir füze böyle delik açar mı diye düşünebilirsiniz fakat Sovyetlerin Soğuk Savaş yıllarında ürettiği Buk M2 füzesini öğrenince sizler de hak vereceksiniz.

Malezya Havayolları uçağının parçalarının birleştirilmiş hali.
Malezya Havayolları uçağının parçası.
Buk M2 animasyonu

Buk M2 füzesi uçak, füze vb. tehditler için üretilmiş, temel prensibi hedefinin yakınında infilak ederek tehdidi patlatmak ve ya düşürecek kadar hasar vermektir. Animasyon fotoğrafından da anlaşıldığı üzere uçağın yakınında infilak etmesi sonucu bu küçük deliklere ve motorun alev almasına sebep olabileceği anlaşılıyor.

Bu kadar komplo teorisi üzerine konuştuk peki herhangi bir uçak kazası değil de neden bu kaza üzerine komplo teorisi kuruldu sorusu var birde. İranlı yetkililerin yaptığı açıklamalar ve medyadaki yanlış haberler bu komplo teorilerinin doğma sebepleridir.

İranlı yetkililerin karakutuyu Boeing’e yollamayacağını açıklayınca medyada büyük bir yankı buldu fakat bu İran’ın hakkı olan bir açıklamaydı. Uçak kazasından başlıca sorumlu olan ülke kazanın gerçekleştiği ülkedir ve bu ülke yalnızca kendisi istediği taktirde farklı ülkelerden yardım alır. Uçağın sahibi ülke ve üreticisi ülkeler de kazanın gerçekleştiği ülkenin izni ile kaza yerini ve enkazı inceleyebilir. Ve başlıca sorumlu karakutuyu inceleyecek teknolojiye ve sisteme sahip ise başka bir şirkete ve ya ülkeye göndermeden inceleyebilir bu konuda herhangi bir zorunluluk yoktur. Yani İran istemedikçe karakutu Boeing’e verilmeyebilir. Bu havacılık kurallarınca İran’ın elinde bulunan bir haktır.

Maalesef ki bu yazıda kaza sebebi ile ilgili tam bir sonuca varamıyoruz. Hâlen gizlenen ve ya bulunamayan fakat yorum yapmak için ihtiyacımız olan bilgiler var. Bu kaza ile ilgili net bir kanıya ancak o zaman varabiliriz. Umuyoruz ki siyasi ve diplomatik olaylar bu kazanın bir bilinmez olarak kalmasına sebep olmaz.

Kaynakça

Kerem Gök (https://www.youtube.com/channel/UC83FapU3UH3hS9ckCU2fy1g)

https://www.flightradar24.com/data/flights/ps752#23732569

http://www.kokpit.aero/index.php?route=article/category&path=95

https://tr.sputniknews.com/search/?query=Ukrayna+u%C3%A7a%C4%9F%C4%B1

http://www.kokpit.aero/vurularak-dusurulduler

https://www.aa.com.tr/tr/analiz/iran-in-3-temmuz-1988-kurbanlarinin-izleri-korfez-de-duruyor/1522052

Yunus Emre Akpınar

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün