Havacılık

Uçaklar Suya, Toprağa İniş Yapabilir Mi?

Uçakların iniş ve kalkış yapabilmesi için kilometrelerce uzunlukta pistler inşa ediliyor. Ve bazen bu pistin üzerindeki bir su birikintisi bile uçak kazalarına sebep olabiliyor. Peki iniş ve kalkış bu kadar hassas iken uçaklar suya, toprağa iniş yapabilir mi?

Aslında bu yazıda bu soruya cevap değil örnek vereceğiz. O zaman yazıya geçelim.

Uçaklar çok süratli araçlar olduğundan çok küçük etkenlerin sonucu büyük olabiliyor. Bunların başında da iniş takımları ve pist geliyor. Örneğin pist üzerinde oluşacak küçük bir çukur uçağın pist dışına çıkmasına, takla atmasına sebebiyet verebilir. Ve ya iniş takımlarındaki oluşacak bir sorun için de aynı senaryo geçerlidir.

İniş ve kalkış bu kadar hassas ise Hudson Nehri’ne inen uçaktakiler ve geçtiğimiz günlerde mısır tarlasına inen uçaktakiler nasıl oldu da hayatta kaldı diyebilirsiniz. bu soruya teorik cümlelerle değil de yaşanmışlık ile cevap vermek daha anlaşılır olur diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz Perşembe günü Moskova’dan kalkış yapan VQ-BOZ tescilli Airbus A321 uçağı kalkış için piste ilerlerken kanadına martı girmesi sonucu bir motorunu kaybetti.

Burada neden kalkışı iptal edip yavaşlamadı diyebilirsiniz. Piste kalkış sırasında belli bir hız ve mesafe sınırı vardır o sınır aşıldıktan sonra kalkış iptal edilemez çünkü yavaşlama için gerekli mesafe kalmamış demektir.

Uçak tek motoru ile havalandıktan sonra irtifa kazanmak için yükselmeye başladı. Uçak yaklaşık 250 metrede iken ikinci motorunu da kaybetti. Artık hiçbir itki gücüne sahip değildi ve bu şekilde hiçbir piste ulaşamazdı.

Tecrübeli pilotun tek çaresi pist dışında bir yere güvenli iniş yapmaktı. Bu düşünce ile yavaşlayarak alçalmaya başladı ve mısır tarlalarından yaklaşık 2-3 metre yükseklikte bir müddet uçuş yaptı. En doğru anı yakalamaya çalışıyordu.

Uçağın konumunun ve zeminin müsait olduğu durumda iniş takımlarını açmadan gövde üzerine bir iniş gerçekleştirdi. Başarılı bir inişti hiçbir yolcu yaralanmamıştı. Ancak tahliye esnasında 23 kişinin yaralandığı biliniyor.

Bu anlattığım olay havacılık tutkunlarının aklına Hudson Nehri’ne iniş yapan Airbus A320’yi getirmiştir.

Anımsayamayacaklar için kısaca anlatayım. New York’tan kalkış yapan bir Airbus A320 kalkıştan 3 dakika sonra kanada kazlarının çarpması sonucunda 2 motorunu da kaybetti.

New York semalarında motorları olmayan bir uçak vardı. En yakın havaalanına dahi gidemeyecek halde olan bir uçak.

Bu durumda kaptan pilot Cherley Sullenberger tek çaresi olan Hudson Nehri’ne iniş yapmayı başarmıştı.

Bu olay o kadar ses getirmişti ki daha sonradan filmi dahi çekilmişti.

Uçaklar acil durumlarda en az hasarla kurtulmak için çok farklı yollara başvurabilir. Bunların başarılı olması ise her durumun simülasyonlarda tecrübe edilmesi ile mümkündür.

Kaynakça

Kokpit Aero

twitter.com/bazabazon

  • Yunus Emre Akpınar
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün