Havacılık

Türkiye Rus Uçaklarını Teknik Olarak Alabilir mi?

Şu aralar gündemimizi meşgul eden bir soru bu. Acaba Türkiye Rus yapımı jetleri alabilir mi? Bu yazımda bunu ele almak istedim çünkü havacılıkla ilgili olan sayfalara veya kişilere sürekli aynı soru geliyor ve herkes Rus jetlerini alabilmenin mümkün olduğundan bahsediyor. Şimdi arkanıza yaslanın ve yazının devamını rahatça okumaya bakın.


Joint Strike Fighter yani Müşterek Taarruz Uçağı F35 projesi 1994 yılında resmi olarak açıklandı. Bu projenin amacı birçok uçağın yapabileceği işi (bombardıman, elektronik harp vs.) tek bir uçağa yüklemekti. Türkiye ise bu projeye 2002 yılında 3. dereceden üretici olarak girme kararı aldı. Ardından Türkiye’den 6 büyük şirket bu projeye ortak oldu. F35, 15 Aralık 2006 yılında ilk uçuşunu yapabildi. Uçak, 3 farklı model olarak geliştirildi. F35A modeli geleneksel iniş kalkış yapabilen, F35B modeli dikey iniş kalkış yapabilen ve F35C modeli ise uçak gemileri için tasarlanmış catapulta (iniş kancasına) sahiptir. İlerleyen zamanlarda Türkiye hava savunma füzesi için Amerika’dan Patriot almak istemiş ancak reddedilmişti. Bunun üzerine Türkiye, hava sahasını koruyabilmek adına Rus yapımı S400 için Rusya’ya başvurmuş, bu iki ülke S400 alımı için anlaşmıştı. Amerika, hem pazar kaybetmemek için hem de F35’lerin kritik yazılımlarının S400 aracılığıyla Rusların eline geçmemesi adına F35’ler konusunda Türkiye’yi tehdit etmişti. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin F35 projesinden çıkarılma süreci açıklandı. Buna göre Türkiye Mart 2020’de bu projeden resmi olarak çıkarılacak. Yani Türkiye hem F35’leri alamayacak hem de projeden çıkarılıp 9 milyon dolar gibi büyük bir para kaybı yaşayacaktı. Yaşanan olaylar üzerine Rusya’dan, Türkiye’ye Su 35 uçağını satabilecekleri açıklaması yapıldı. Ancak teknik olarak Rus uçaklarını alabilmemiz o kadar kolay değil.

Rus Uçaklarını Almamıza Ne Engel Oluyor?

Rusların sistemleri Nato sistemlerinden oldukça farklı. Öncelikle pilotların bunlara alışabilmesi, üslerdeki pistlerin sistemleri, neredeyse tüm aviyonik sistemlerinin değiştirilmesi lazım. Bu da oldukça masraflı. Bir diğer sorun, Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde sadece Nato ülkelerinin yapımı olan mühimmatlar var ve bunlar sadece Nato ülkelerinin ürettiği uçaklara entegre edilebiliyor. Ayrıca bu mühimmatları kullanabilmek için ilk önce Nato’dan sonra Ruslardan izin almamız lazım ki izin vermeyeceklerini adımız gibi biliyoruz. Bir diğer problem ise bizim 1950 yılından beri Amerikan Havacılığı sistemini kullanmamız. Eğer bugün Hürjet gibi TFX gibi projelere girişebiliyorsak Amerikan Havacılığından elde ettiğimiz tecrübelerin meyveleri.

Özet olarak eğer Rus uçaklarını alırsak hem büyük paralar kaybedeceğiz hem de 70 yıllık bilgi birikimini çöpe atmış olacağız. Öncelikle alacağımız şey bir uçak, araba gibi anahtar teslim alınmıyor maalesef. Umarım ülkemizde F16 uçaklarımızın yerine bizi koruyabilecek daha iyi uçaklar geçer. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim.

Kaynak: http://www.kokpit.aero/nasil-bir-ucak-tasarlan-amaz-ir?writer=27

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün