Havacılık

Boeing 747’nin Kamburunun Hikayesi

Sivil Havacılık, ilk jet motorlu yolcu uçağını insanlara 1949 yılında bir İngiliz firması olan De Havillant’ın De Havillant Comet uçağıyla tanıttı. Ardından Boeing, B707 uçağıyla bu yarışta kendisinin de olduğunu göstermiş oldu.

De Havillant Comet Uçağı

 

1960’lı yıllara gelindiğinde ise insanlık, kıtalar arası mesafalerin kısa sürede katedilebilmesi için sesten hızlı yolcu uçağı yani süpersonik yolcu uçağı projelerine kafa yormaya başladılar. Avrupa kıtasında Sud Aviation ve Bae Systems firması Concorde ile, Amerika kıtasında Boeing 2707 uçağıyla sesten hızlı yolcu uçağı yarışına girmek istedi. Fakat bu uçakların harcayacakları yakıtı ve maliyetini hesaba katmamışlardı. Bu sırada Pan American Airways’in başkanı Juan Terry Trippe, Boeing’ten diğer uçakların 3 katı büyüklükte ve 350 kişi taşıyabilecek bir uçak yapmasını istemiştir. Boeing’in o zamanlar Başmühendisi Joe Sutter ve ekibi, uçağı sıfırdan 19 ayda yapmayı başarabilmişlerdi. Fakat 747’yi diğer uçaklardan ayıran, dikkat çekici bir özelliği vardı. Bu uçağın ön tarafının bir kısmı iki katlı ve kokpiti ikinci katındaydı. Başmühendis Joe Sutter, bu uçakların gelecekte süpersonik uçaklardan dolayı yolcu taşımayı bırakıp kargo uçağına dönüşeceğini düşünerek projede değişikliğe gidip kokpiti yukarı almıştır. Böylece 747, burundan yükleme yapabilecekti.

Boeing-747

Ancak bahsettiğim üzere süpersonik uçakların artan yakıt, onarım ve yapım maliyeti, yapılacak olan süpersonik uçakların da rafa kaldırılmasını sağlayıp var olan süpersonik uçakların da üzücü sonu olmuştur. Sonuç olarak 1969’da fabrikadan çıkan 747, tüm dünyada kamburuyla tanınacak ve ilk uçuşundan 40 yıl sonraya kadar Sivil Havacılık’ta göklerin kraliçesi olarak tanınacaktır.

Boeing-2720

 

Kaynak:
http://www.hurriyet.com.tr/ilk-jet-yolcu-ucagi-comet-84513
https://www.bagimsizhavacilar.com/boeingin-bilinmeyeni-boeing-2707/

  • Beytullah Akyıldız
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün