Felsefe

Evrim Teorisi Çürütülebilir Mi?

Nedense bazı kişilerde Evrim’e karşı bir hınç, kin bulunuyor. O yüzden bu kişiler Evrim’i silmek, yok etmek istiyor. Evrim’i çürüttüğünü söyleyen asparagas haber ve kitaplara yoğun ilgi gösteriyorlar. Peki ya bu gerçekten mümkün mü?

Çünkü Evrim hakkında detaylı bilgisi olmayan kişiler, bazen bu haberlere inanarak Evrim’in geçerliliğini yitirdiğini düşünebiliyor. Evrim konusu açılınca da çevresine, ha o konu öyle değil bak, o artık geçersiz şeklinde cümleler kurabiliyorlar.

Bu düşünceler, görüşler neyi değiştirir ki? Gerçeği değiştirmeye gücü yeter mi mesela?

Çok basit bir şekilde söylemeliyim ki bu düşünceler, oluşturulmuş birer bakış açısından başka bir şey değildir.

Göbeklitepe Evrim’i çürütmüş, yeni fosil Evrim Teorisi’ni çöpe atmış, bir tane çok ünlü münlü başarılı bir bilim insanı bu Evrim’e saçmalık demiş, Nobel Ödülü alanlar Evrim Teorisi’ni hiç mantıklı görmüyorlarmış, yeni yapılan bir deneyde Evrim Teorisi çöp olmuş gitmiş.

Mış mış mış da, mış mış. Olmuş, etmiş. Bir de bu cümlelerin sonuna yalan olduğu anlaşılmayacak üç beş kaynak görünümlü şeyler yazıldı mı, bir çok kişi buna inanır hale geliyor. Niye yalan olduğu anlaşılamayacak diyorum? Çünkü doğru olduğunu anlamak için o kaynağın detaylı bir şekilde incelenmesi, diğer bulgularla karşılaştırılması gerekir. Ancak genellikle bu satırlara başvuranlar, detaylı araştırmaya eğilimi bulunmayan kişilerdir.

O yüzden bu safsatalar kolaylıkla insanları yanıltabilir. Bu iş için ciddi bir piyasa oluşturmuş, para harcayan, sahte şeyler üreten bir grup da bulunmaktadır. Dolayısıyla araştırmaya eğilimi olmayan kitle için, gerçekmiş gibi görünen bir çok şey üretilmektedir.

Bu ifadeler bilimden anlamayan kişilerin değer verdiği şeylerdir. Bilimden anlamayan tabiri bir tespittir. Niye olduğu da çok basittir.

Bilimde herhangi bir olgu, öyle tek bir durumla silinip gitmez. Hele ki ispatlı gerçekler, asla yok olmaz.

Nedir bu ispatlı gerçekler? Mesela yer çekimi. Diyebilir misiniz ki, şöyle bir şey olmuş yer çekimi teorisi artık geçerli değilmiş?

Çünkü yer çekiminin var olduğu ispatlı bir şeydir. Denenmiş bir şeydir. Dünyanın var olduğundan beri her saniye denenen bir şeydir. Gerçektir yani. Ortadadır. Nasıl kaldıracağız bunu ortadan?

O zaman biraz da evrimin ispatlanmış gerçeklerinden bahsedelim.

Mesela bulunmuş olan yüzlerce Evrim Teorisini destekleyen fosiller. Bu fosiller gizli kapalı yerlerde değil. Müzelerde sergilenmektedir. Ayrıca bu fosillere ait incelemeler -teker teker- bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Tüm tespit edilen özellikleri ile. Bu özellikler biyolojik, fiziksel ve kimyasal özelliklerdir. Boyu, tüy veya kıl yapısı, kan, deri yapısı vs. gibi çok çeşitlikte özellikler.

Bir fosilin ara bir türe ait olup olmadığı da böylelikle kolaylıkla anlaşılabilir. Neticede o türe ait olan klasik özellik, diğer fosillerde daha başka haldedir.

Mesela balinalarda olan burun açıklığı evrimine olan bir görseli sizlerle paylaşalım.

Gördüğünüz gibi balina türlerine zaman içerisinde burun açıklığının yeri değişmiş. Mavi yer ile gösterilen kısım burun açıklığı kısmı.

Evrim’in getirdiği biyolojik,fiziksel vs. özellikler fosillerin üzerinden takip edilebiliyor. Bu ispat edilmiş gerçeği ortadan kim ve nasıl kaldırabilir? Fosilleri dünyadan yok etmek bile, onun olduğu gerçeğini değiştirmez.

O yüzden kavga etmek yerine bu gerçek benimsenmeli. Bu sadece basit bir fiziksel ispat. Bunun gibi yüzlerce fiziksel ispat daha var. Bunların detayları bilim dergilerinde yayınlandı. Hangi yeni gelişme, olmuş olan bu gelişmeyi çöp ya da geçersiz yapabilir?

Üstelik ispatlar sadece fiziksel ispatlarla bitmiyor. Kimyasal ve biyolojik ispatlar daha keskin ve net. Derilere, kıllara, tüylere, alyuvar yapılarına göre ve daha bir çok özellik. Biyoloji ve kimya aynı yukarıdaki fiziksel ispat gibi bize gösteriyor ki ara türler var, hatta bütün türler birer ara tür ve Evrim gerçek!

Hatta tür sınıflandırmasında en geniş olan Linne sınıflandırması çökmüştür. Çünkü her türün ara tür olması, evrimin geniş ve yaygınlığı bu dar sınıflandırma sistemini yetersiz kılmıştır.

İspatlanmış olan biyolojik gerçekleri, kimyasal gerçekleri, fiziksel gerçekleri hiç kimse ne yok edebilir ne yok sayabilir.

İnsan dnasının biyolojik ve kimyasal yapısında milyonlarca yıllık evrim sürecinin ispatları bulunuyor. Nasıl yok edebilirsiniz ki?

20’lik diş adı verilen dişin acısını niye çekiyoruz, ne yararı var? Niye çekilmesi gerekiyor? Bu azı dişler, evrimsel süreçte etkisiz kalmıştır da o yüzden.

Ya da insan erkeklerinde bulunan memeler, ne işe yarar, bir fonksiyonu var mıdır? Hiç bir işe yaramazlar ve bir fonksiyonu yokturlar. Evrimsel süreç içerisinde körelmiş ve etkisiz hale gelmişlerdir.

Niye kan grubumuzu Rh ile ifade ederiz. Çünkü kan yapımız Rhesus Maymun’u ile aynı olduğundan. Bu durum Rhesus Maymunu üzerinden fark edildiği için kan gruplarımız Rh ile ifade edilebilmektedir.

Niye kaşılanma dediğimiz şeyi yaşarız? Ne işe yarar düşünmüş müydünüz? Evrimsel süreçte edinilmiş, şu an pek işe yaramayan bir özelliktir. Atalarımızda işe yarıyordu. Çünkü koyu ve kalın kıllara sahiptiler. Bu kıllara zararlı böcekler konabiliyor (kene vs. gibi) ve ölüme sebep olabiliyordu. Bundan korunmanın en iyi yolu, deride hissedilen hafif bir hareketlenmede, elimiz ile orayı bugün yaptığımız kaşılama dediğimiz hareketi yapmaktır. Bugün yaşadığımız kaşılanma da, geçmişteki bu evrimsel süreçte olan olayı tekrar yaşadığımızı düşündüğümüz için yaşanmaktadır. Bu düşünce beynin bilinç kısmı dışında, istem dışı gelişir.

Niye dinazorlar hem kuş hem sürüngen hem de memelidir? Bir sürüngen oldukları halde niye sıcakkanlıdırlar? Buna hangi tür diyeceğiz? Tam bir ara tür. Diğer canlılar da böyle ara özelliklere sahipler.

Bir de bu canlılarda işleyen biyolojik süreçler, evrimsel sürecin varlığına çok güzel kanıt oluyor

Milyonlarca yıllık evrim sürecinin, binlerce ispatlanmış gerçeği bulunuyor. Bunlar için binlerce kitap ve yazı yazıldı. Benim hepsini bir yazıya sığdırmam mümkün değil.

Ama sadece şunu düşünün. İspatlanmış ve ortada olan şeyler, onlardan bağımsız olan şeylerle nasıl yok olabilir ya da nasıl geçersiz olabilir?

Elde yetersiz bulgu olduğunda bilim adamları ortaya bir düşünce atar. Sonra ortaya yeni bulgular çıkınca bu düşünce değişebilir. Bu her alanda olduğu gibi Evrim Teorisi’nde de vardır. Ancak tamamen onun detayları üzerinde vardır. Evrim genel hatlarıyla tartışmaya açık bile değil. Sadece onu yapan detaylı süreçlerin nasıl olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bu konuda eksik bulgumuz olduğunda, yeni bir bulgu o konudaki düşüncemizi değiştirebilir. Ancak Evrimi asla ama asla geçersiz kılmaz!

İstediğimiz kadar inkar edelim, var olan bir şeyi nasıl var olmamış yapabiliriz? Ateşin sıcak olduğunu düşünmesek, ateş sıcak olma özelliğini yitirir mi?

Evrim konusu, en büyük zararı, bu konunun inanç haline getirilmesinden almaktadır. Evrim’e inanıyor musun diye bir soru olamaz. Çok mantıksız ve hatalıdır.

Evrim bilimsel bir gerçek, ispatlanmış bir süreçtir. Ona inanılmaz, inanç olgusu değildir. O elde ettiğimiz verilerle sadece bilinebilir. İnanç kavramı öğütlerden, sosyal yaşamı düzenlemeden vs. gibi şeylerden oluşur.

Evrim tamamen bilim yolu ile elde edilmiş sonuçların toplamına verilen bir isimdir. Bilimden oluştuğu gibi, her saniye bilimin sorgulamasına ve incelemesine tabii tutulan bir konudur.

Üstelik, hayalperestlerin iddia ettiği gibi bir şekilde Evrim Teorisi çökse -ki olamaz, yukarıda nedenini anlattık- yeni bulunacak bilimsel teoride, ispatlanmış olan önceki gerçekler bulunmalıdır.

Yani Evrim’i çöpe atmanız gibi bir şey söz konusu değildir. İspatlanmış olan her süreci daima bilimsel teorinin içerisinde olacaktır. Bu yüzden Evrim’in varlığı konusu tartışmaya açılacak bir şey değil.

İçinde var olan ispatlanmış gerçekleri yok edilemeyeceği için Evrim, her daim gerçekliğini koruyacaktır.

Yapılması gereken onla düşman olmak değil, akıllıca düşünerek kabul etmektir. Hoş kabul edilse de edilmese de bir gerçektir. Ve bu bilimin en güzel yanıdır.

Akılcı düşünmek, bulunan ispatlara, delillere inanarak yorum yapmak, sonuca varmaktır.

Sizleri, akılcı düşünmeye davet ediyoruz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün