BilimTeknolojiUzay

NASA Ay ve Mars’ta Yaşam Hedefine Ulaşmak Üzere!

Amerika Birleşik Devletlerinin Uzay Ajansı olan NASA bünyesindeki astronotlar, ay ve Mars’ta bulunabilecek yaşam alanları üzerinde çalışıyor.

Bir grup NASA yetkilisi ve kıdemli astronot, özel şirketlerin geliştirdiği, uzaydaki beş farklı yaşam ortamının çalışma modeli üzerinde incelemeler yaptı. Bu çalışma modellerinin NASA’ya Lunar Gateway (Lunar Geçidi) hakkında fikir vermesi amaçlanıyor.

NASA, Lunar Geçidinin ayın yörüngesinde kalan ufak bir uzay gemisini teşkil edeceğini, orada bulunacak astronotlar için yaşam alanı olacağını, aynı zamanda bilimsel proje ve deneyler için kullanılacağını açıkladı. İnsanları bu vesileyle aya yeniden götürecek olan NASA, tarih olarak 2024 yılını gösterdi. Ay ile birlikte böyle bir geçidin Mars’ta da konuşlandırılabileceği ifade ediliyor.

Habitat test programının baş araştırmacısı ve NASA üstün hizmet madalyası sahibi olan NASA astronotu Mike Gernhardt, Reuters’e verdiği demeçte “En önemli nokta, bu yaşam alanlarında neyi isteyip neyi istemediğimizin kararını vermektir” dedi.

Gernhardt ve ekibi, geçtiğimiz günlerde son bir inceleme için Las Vegas-Nevada’da bulunan Bigelow Havacılık şirketindeydiler. (Bigelow, yukarıda bahsettiğimiz yaşam alanı modellerini inşa eden şirketlerden birisidir.) Şirketin kurucusu Robert Bigelow, Lunar Geçidi hakkında gazetecilere verdiği demeçte “bu modelleri bir uzay ortamında test etmek Mars’a gitmek için bir başlangıçtır” ifadesini kullandı.

Bigelow’un tasarımı olan B330 (330 metreküp iç hacme sahip olduğu için bu ismi almıştır), bir roket yardımı ile fırlatılacak. Kumaş benzeri bir madde ile yapılan B330, astronotları uzayda bulunan radyasyondan ve yüksek hızla hareket eden nesnelerden koruyacak.

Beş habitat modelinden diğer dördünün ise Boeing, Northrop Grumman, Sierra Nevada ve Lockheed Martin adlı şirketlere ait olduğu biliniyor. Lockeed Martin; yataklar, masalar ve pencereler bulunan Ağ Geçidi tasarımı için dört buçuk/yedi metreden oluşan çelik bir yapı inşa etti. Habitat için en önemli şeyin “yeniden yapılandırılabilir” olması gerektiğini dile getiren Lockeed Martin sorumlusu Bill Pratt, “bir karavanda olduğu gibi, masanız geceleri uyuduğunuz yatak haline gelir” diyerek sınırlı alanı verimli kullanmanın gerekliliğine dikkat çekti.

2028 yılına kadar yapılacak olan uzay araştırmaları için bir milyar doları gözden çıkaran NASA, bu şirketlere yaşam alanı modelleri için ilk ödemeyi 2017 yılında 65’er milyon dolar ödeyerek yapmıştı. Bu şirketler NASA’ya tuvaletlerin nereye yerleştirileceği, astronotların uyuyacağı yatakların nasıl ve ne büyüklükte olacağına dair yaptığı araştırmalardan bilgiler veriyor. Önümüzdeki aylarda NASA’nın bu bilgiler ışığında resmi planlar yapacağı açıklandı. Gernhardt ve projede önemli rol oynayan iki astronot, bu yaşam alanı modellerinin her birisinde üçer gün geçirdiler.

Bu yazı, Reuters’tan Bill Tarrant ve Cynthia Osterman’ın; Joey Rulet’ın verdiği raporlara dayanarak yazdığı yazının Bryan Lynn derlemesinden çevrilmiştir.

Çeviri: Nurettin DEMİRAL

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-space-exploration-habitat/nasa-eyeing-inflatable-space-lodges-for-moon-mars-and-beyond-idUSKBN1WW1H2

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün