Akılcı Örnekler

Aptallar Sekiz Saat Mi Uyur?

Dilimizde, “Sadece Aptallar Sekiz Saat Uyur” isimli bir kitap vardır. Aynı şekilde dahilerin, uyku problemleri olduğu, onların az uyuduğu ile ilgili bir söylence mevcuttur.

Bu söylencenin yaygınlığı, insanların aptallık ve uyku arasında bir bağ kurmasını ve buna dayalı yorumlar üretmesini sağlar. Peki ya gerçek böyle midir?

Bir düşüncenin çok yaygın olması onu doğru yapmaz. Bu düşünceye dayanarak ne kadar çok yorum yapılırsa yapılsın gerçek değişmez. O zaman elimizde iki seçenek vardır.

Birincisi gerçeği öğrenmek, ikincisi gerçeğe gözünü kapamak.

Ne bu yazınının ne de bu sitenin gerçeğe karşı gözünü kapatmak isteyen, onu umursamayanlara anlatacak bir şeyi yoktur.

O halde sorumuzu soralım. Gerçek nedir?

Aptallık ile uyku süresi arasında bir bağlantı gösteren bilimsel çalışma mevcut mudur?

Aptallık ve uyku arasındaki bağlantıyı anlatan bilimsel kanıt nedir?

Uyku süresi, beyinde hangi değişimler üzerinden aptallığı sağlıyor?

Sekiz saat ya da daha fazla uykunun aptallık yarattığını kabul etmemi sağlayacak delil ve ispatlar nelerdir?

Böyle bir düşünce hangi bilimsel çalışmanın sonucudur?

Bunlar bu konu üzerinden gerçeğe ulaşmamızı sağlayacak cevapları barındıran sorulardır. Zihniniz böyle sorular sormaya alıştıkça, kaynaksız ve delilsiz gerçek dışı iddialara inanma eğiliminiz düşecektir. Bu yüzden bu yazı kategorisinin ismi ‘Akılcı Örnekler’dir.

Böyle bir düşünce herhangi bir bilimsel çalışmanın sonucu değildir. Bu iddiayı dile getirenler, ortaya atanlar, söylence halinde savunanlar bu iddialarını hiç bir bilimsel çalışmaya dayandırmaz. Doğrusu ‘dayandıramaz‘, çünkü bu sonucu veren bir bilimsel çalışma ‘şimdilik‘ mevcut değildir.

Bu kadar uykunun aptallık oluşturduğu iddiasının arkasındaki delil ve ispatlar genelde insanlığımız için önemli kişilerin uyku sorunlarına dayanmaktadır. O kişilerin uyku sorunu yaşamasının, zeka ile bağlantısı olduğu düşünülür.

Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Böyle birisinin uyuma bozukluğunu yaşaması, aptallık ile zeka arasında bağlantıya kanıt mıdır? Bunun kanıt sayıldığını söyleyenler, aksi durumun kanıtlarını çürüttüğünü kabul etmek zorundadırlar.

Mesela Leonardo da Vinci’nin hayatının neredeyse yarısını uyuyarak geçirmesi, Einstein’in gece uykusu dışında, gün içinde de şekerleme yapması, filozof Pascal’ın günün çoğunu yatakta uyuyarak geçirmesi gibi örnekler yukarıda kabul edildiği varsayılan ‘sözde’ kanıtı çürütmeye yeterlidir.

Aynı şekilde uyuma bozukluğu yaşayanların başka ortak özelliği, bu uyuma bozukluğuyla ilişkilendirilebilir mi?

Mesela, bu uyuma bozukluğuna sahip olanların hepsi sağ elini kullanan kişiler olsun. Diyebilir miyiz ki, sağ elini kullananlar çok uyur veya az uyur ya da uyuma bozukluğuna sahiptir diye?

Bunu ispatlayan bir bilimsel çalışma olmadan bu ‘varsayımı’ kabul etmek, insan beynini ilkel bir düşünceye mahrum ederek, gerçeklerden soyutlanmış bir hale getirir.

İnsanlık olarak beynimizde olan sistemleri tamamen çözmemiş olsak da onu iyi derecede tanıyoruz. Uyku’nun aptallığa yol açtığı iddiası gerçekse, bu beyinde hangi etkiler üzerinden gerçekleşiyor?

Böyle bir durum söz konusu olmadığı için bu soruya cevap olarak gösterilebilecek bir kanıt veya ispatta yoktur.

Görüldüğü gibi bahsi geçen söylence ne kadar yaygın olsa da ne kadar çok inanılsa da bir gerçekliği bulunmamaktadır.

Ancak uykunun başka bir etki ile bağlantısı olduğunun bilimsel bir kanıtı var.

Nedir bu etki?

Bu etki şudur: Günde sekiz saat veya daha fazlasını uyuyanlar, altı-yedi saat uyuyanlara göre genç yaşta ölmektedir.

Californiya Üniversitesi‘nde profesörlük yapan Daniel Kripke’nin 2004 yılında 1.1 milyon insan üzerinde yaptığı altı yıllık araştırma bu sonucu doğurmuştur.

Günde sekiz saatten fazla, ya da dört saatten az uyuyan insanların büyük bir kısmının, altı yıl içerisinde öldüğü görüldü.

Ayrıca yetersiz uykunun, kısa süreli IQ, hafıza ve mantıklı düşünme yetisi kaybına neden olduğunu gösteren de yeterli kanıt vardır.

Anlaşıldığı üzere uykunun, aptallıktan ziyade yaşam süresi ile ilgili bir bağlantısı vardır. Bahsedildiği gibi zeka ve uyku süresi arasında bağlantı gösterecek bir kanıt yoktur. Bu yüzden yazıya konu olan bu fikrin akılcı zihinlerde, akılcı düşüncelerde yer etmemesi gerekir.

 

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün